Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

 

 

Timoşenko yedi yıldır hapiste

  • Listed: 31 Mart 2018 02:49

Escort İlan Açıklaması

Ukrayna’nın eski Başbakanı Yulia Timoşenko yedi yıl hapis cezasına çarptırıldı, bu karar hem AB hem de Rusya tarafından siyasi olarak motive edilen bir karardı.
2004 yılındaki demokrasi yanlısı Turuncu Devrim’in ve şimdi de üst düzey muhalefet liderinin itici gücü olan Timoşenko, yargılanmayı cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in siyasi bir rakipten kurtulmak için mahkum ettiği iddiasını kınadı.
Dava muhalefeti galvanize etti. Birkaç düzine öfkeli Timoşenko taraftarından oluşan bir kalabalık, şehir merkezini sular altında tutan kasklı isyan polisi ile kararı takiben çatıştılar.
Yargıç Rodion Kireyev, 2009 yılında Rusya ile doğal gaz ithalatı sözleşmesi imzaladığında otoritesini asaleten suçlu 50 yaşındaki Timoşenko’yu ilan etti.
Ayrıca, hapis cezasını tamamladıktan sonra üç yıl boyunca hükümet görevlilerini işgal etmesini yasakladı ve eylemlerinin devlete mal olduğu zararlar için 1,5 milyar sterline (120 milyon pound) ceza verdi.
Bej renkli bir elbise giymiş ve kafasının etrafındaki sarışın örgüsünü giyen Bayan Timoşenko, denemeye “linç etme” deniyor. Karara göre kararsız çıktı ve yargıcın uzun kararı okumayı beklemeden muhabirlere hitaben başladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Ukrayna temyiz mahkemelerindeki kararla savaşacak.
Bay Yanukoviç’in kararı kendisi yazdığını ve Sovyet diktatörü Josef Stalin’in gösteri denemeleri ve korkunç tasfiyeleriyle karşılaştırdığını söyledi.
AB, kararı siyasi olarak harekete geçirdi ve Ukrayna makamlarına Bayan Timoşenko için şeffaf ve adil bir temyiz sürecini sağlamaya çağırdı. AB dış politika sorumlusu Catherine Ashton yaptığı açıklamada, bunun yapılmaması bir dönüm noktası ortaklık anlaşmasının sonucunu tehlikeye atabilir. Bu üyelik için lobi yapan Bay Yanukoviç için büyük bir darbe olurdu.
Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Bayan Timoşenko ile yaptığı anlaşmanın hem Rus hem de Ukrayna yasalarına uygun olduğu konusunda ısrar etti. “Neden yedi yıl hapis cezasına çarptırıldığını anlamıyorum” dedi.
Uluslararası Af Örgütü, Timoşenko’nun mahk conmiyetini “gayri meşru” olarak nitelendirerek, yargılanmasının “yargının bağımsızlığı konusunda şüphe uyandırdığını” söyledi.

Ad Reference ID: N/A

No Tags

No views yet

  

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

To inquire about this ad listing, complete the form below to send a message to the ad poster.