Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Sofistike dolandırıcılık yakıt kartı dolandırıcılık dalgalanma

  • Listed: 10 Ekim 2017 18:35

Description

Analist CPP’nin yıllık Kart Dolandırıcılığı Endeksi, yetişkinlerin dörtte birinden etkilenmiş olduğunu ve yeni dolandırıcılık patlamalarının bir yansımasını buldu.
Raporda, ortalama kişisel kaybın £ 590’dan fazla olduğunu ve bir kurbanın £ 1000’den fazla altı raporlama kaybına uğradığını gösteriyor. Çevrimiçi sahtecilik, mağdurların üçte birini etkileyen büyük bir sorun olarak kaldı. Nakit noktalarından veya çipli-PIN cihazlarından kart kopyalama olaylarının yaklaşık beşte birini oluşturuyordu.
Britanyalıların üçte birinden fazlası, finansal ayrıntılarının dolandırıcılar tarafından nasıl alındığına dair hiçbir fikrini bile bilmiyorlar. Neredeyse yarısı, yalnızca bankaları tarafından uyarıldıklarında aldatılmış olduklarını öğrendi.
CPP’de kart sahteciliği uzmanı Sarah Blaney şunları söyledi: “Dolandırıcılar giderek sofistike yöntemlere başvurduğu için Kart dolandırıcılığı daha fazla kurbanı etkilemeye devam ediyor.
“Suçluların başka bir kişinin banka hesabını devralmalarını sağlayan yüksek düzeyde kart kimliği hırsızlığı gördük – daha sonra adres ayrıntılarını değiştirdikten sonra banka hesabına erişmek için yeni bir kart ve orijinal PIN istedi. ”

    Kart sahibinin neredeyse beşte biri kart dolandırıcılığı konusunda geçen yıldan daha endişeli olduklarını itiraf etse de, birçoğu kendilerini riske atan adımları attığını itiraf ediyor. Altıda biri kredi kartlarını veya bankamatik kartlarını görmelerinin dışında bıraktı veya kartlarını çantalarında veya ceplerinde bıraktı. Sekiz kişiden birinde kart ayrıntılarını yazdığını itiraf ederken, 10 kişiden biri diğerlerine kendi adlarına para ayırdı.
Çalışma ayrıca dolandırıcıların kurbanlarının nakitlerini nasıl kullandığını ortaya koydu. Sekiz kişiden birinde paralarını elektronik eşyalar için harcıyordu ve bir tanesi kıyafet giyiyordu, bazıları dolandırıcılar hesaba tatil günleri getiriyordu.
Benzin istasyonları ve gazete bayilerindeki bağımsız makineler, kullanım sırasında bir kartın detaylarını okur ve saklar. Bu kart ayrıntılarını alan suçlular için kolay bir hedeftir. Mağaza kapatıldığında hırsızlar cihazı cebe takabilirler.

    Blaney, kart sahiplerini uyanık olmaya çağırdı. Dedi ki: “Dışarda ve etrafında, asla kartınızı görmeden bırakın.
“Şüpheli işlemleri belirleyebilmeniz için banka ekstrelerinizi düzenli ve iyice kontrol etmeniz önemlidir.”
Açıklamanda sıradışı bir şey görünüyorsa derhal bankayla iletişime geçin.
Raporda Cardiff’teki kart suçlarının son iki yılda yüzde 17 oranında arttığı kaydedildi ve kart sahiplerinin üçte birinden fazlası kurban oldu. Diğer sıcak noktalar Londra (yüzde 35), Norwich (yüzde 30), Southampton (yüzde 28) ve Leeds (yüzde 27) idi.
Geçtiğimiz Kasım ayında yürürlüğe giren Ödeme Hizmetleri Direktifi, dolandırıcılık gerçekleştiğinde müşterilerin bankalarından veya bina topluluğundan daha iyi hizmet almalarına yardımcı olmak için sıkı bir yönetmelik kanunu getirdi.

    Para sahtekarlıkla bir hesaptan alınırsa, kart sahibinin işlemi onayladığını kanıtlayamaması veya ihmal edilen bir şekilde kartın PIN’ini ifşa etmesi durumunda, banka hesap sahibine geri ödeme yapmak zorunda kalacaktır.
Dolandırıcılık uzmanları, kendilerini finansal suçlardan korumak için mümkün olduğunca çok önlem almamanızı önerir. Bunlar arasında şunlar bulunur:
Cüzdanınızda sadece önemli kartları taşıyın
Bir dükkan yardımcısının kartınızı görmeden çıkarmasına izin vermeyin – kopyalanabilir veya kopyalanabilir
PIN kodunu asla yazmayin
Başkasının sizin adınıza para çekmesine izin verme

    Eve gittiğinizde, faturalarınıza karşı makbuzlarınızı kontrol edin
Kartlarınızın kaybolmuş veya çalınmış olabileceğinden endişeleniyorsanız, kartı iptal etmek için derhal bankanızla iletişime geçin.
İşlemlerin orijinal olup olmadığını kontrol etmeleri gerekiyorsa, cep telefonunuzun numarası da dahil olmak üzere bankanızın güncel iletişim bilgilerini verin
Verified by Visa veya MasterCard SecureCode ile kartlarınızı kaydedin
İstenmeyen telefon görüşmelerine veya e-postalara yanıt olarak PIN’leri, giriş bilgileri veya şifreleri hiçbir zaman ifşa etmeyin
Mali bilgilerinizi içeren belgeleri veya makbuzları yok et (tercihen parçalayın).

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.