Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Okyanus ısınması ‘zararlı Galapagos’

  • Listed: 11 Ekim 2017 12:45

Description

Yeni bir raporda, deniz bitkilerinin ve hayvanların çeşitli türlerinin soyu tükenmiş olduğuna ve birçoğunun ciddi tehdit altında olduğuna inanılıyor.
Araştırmacılar, balıkçılık ve turizm ile birlikte yükselen okyanus sıcaklıklarının etkisini suçluyor.
ABD merkezli Conservation International’dan bilim adamları, bol miktarda mercan kayalıklarının ve tekrar yatakların birkaç on yıl içinde silindiğini söyledi.
Galapagos’un siyah benekli damselfishi, 24’lü ışınlı güneş staru ve Galapagos dalı otu gibi daha önce bol miktarda bulunan türlerin artık ortadan kaybolduğu düşünülüyordu. Galapagos pengueni dahil olmak üzere düzinelerce insan, “saçmalıkların ortasında” idi.
Uluslararası Doğa Koruma Birliği Birliği tarafından ortaya atılan kriterlere göre, iki tür “muhtemelen” yok edildi; bir yedi “muhtemelen yok oldu” ve ayrıca 36 “savunmasız, nesli tükenmek üzere veya kritik derecede tehlikede” bulundu.
Bilim adamları aşırı balıkçılık, deniz kestanesi popülasyonlarının genişlemesine yol açtı ve bu da adalarda deniz canlılarının narin ağını bozdu.
Araştırmacılar, Galapagos’u, dünyanın “küresel ısınmadan” bekleyebileceğini gösteren bir “kanaryada bir kanarya” olarak uyardı.
Conservation International’ın Doğu Tropikal Pasifik’teki bölgesel deniz koruma direktörü Scott Henderson şunları söyledi: “Deniz türünün dünyanın en ünlü ve en cesur dünya miras alanlarından birinde tükenmesi halinde, dünyanın geri kalanında çok az okudu mu?
“Okyanusun Amazon’un yağmur ormanları, Avrupa’nın nehirleri, Arctic’in buz tabakaları ve büyük ovaların çayırlıkları gibi sınırları olduğunun farkına varma zamanımız … Denizlerin gelişmesi için iklimin yavaşlaması için daha fazla çaba göstermemiz gerekiyor. daha fazla, daha büyük ve daha iyi yönetilen deniz koruma alanları (MPA’lar) ve MPA’lar dışındaki daha iyi yönetilen balıkçılık faaliyetleri. “

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.