Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

NI görüşmelerinde ‘önemli ilerleme’

  • Listed: 11 Ekim 2017 06:30

Description

Görüşmeler Cumartesi akşamı anlaşma yapılmaksızın sona ermesine karşın, görüşmeler Pazartesi günü devam edince anlaşma sağlanabileceği yönünde umutlar doluyordu.
Kuzey İrlanda Sekreteri Shaun Woodward şunları söyledi: “Bence altı uzun süre, önemli ilerlemeler kaydettik, yapılacak iş var” dedi.
İrlandalı Taoiseach Brian Cowen ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown Pazartesi günü Co Down Hillsborough Castle’da diyalog başlattı.
Sinn Fein ve Demokratik Birlikçiler, sadık düzeni geçit törenleriyle uğraşmak için bir çözüm üzerinde anlaşamadılar.
Hükümetler, çıkmaza girmek için kendi önerilerini yayınlama tehdidinde bulundu.
İrlandalı Dışişleri Bakanı Micheal Martin partilere övgüde bulundu. “Görüşlerini bize göre, kararlı ve kararlılıkla bir şekilde onları ilgilendiriyorlar.”
Sinn Fein müzakerecisi Conor Murphy şunları söyledi: “Şu anda bir yere gidiyoruz, ilerleme kaydettik, bunu oldukça hızlı bir şekilde bitirebileceğimizi umuyoruz, müzakerelerin sona ereceği noktaya geliyoruz” dedi.
Demokratik Birlikçi Edwin Poots: “Önemli bir gelişme var, daha önce söylediğim, kesin ve açık olmalıydı ve Perşembe gecesi konuşurken olduğundan daha fazla kesinlik ve netlik var gibi görünüyordu.”
Hiçbir anlaşma olmasaydı, Sinn Fein’in yürümeye devam etme ihtimali vardı, yetkileri paylaşan yönetici çöktü ve yeni Stormont seçimleri tetikleniyordu.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.