Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

 

 

Kitap İnceleme – Charles Dickens, Claire Tomalin, Penguen Viking, £ 30

  • Listed: 31 Mart 2018 01:36

Escort İlan Açıklaması

Bienali, gelecek yıl Olimpiyat Oyunları ve Kraliçe’nin Elmas Jübile’si ile yarışacakken Claire Tomalin’in öne geçmek akıllıca olacaktır.
2002 yılında Peter Ackroyd’un son büyük biyografisi hayal edilmiş tiyatral asilerle doluydu. Tomalin’in daha yalın, aile adamına ve onun hayırseverlik çalışmalarına, edebi dehadan daha fazla vurgu yapması (onun “eleştirmenleri” ışıltısından yoksun).
Londra ile çok yakın bir yazarın Portsmouth’da (1812’de) doğduğunu hatırlatmak her zaman bir sürprizdir.
Babası, Donanma maaşı bürosunda bir memurdu, zevkli bir şekilde ve daha sonra David Copperfield’deki Bay Micawber’in modeli ama onun istasyonunun üstünde fikirler vardı. Aile metropolde hareket ettiğinde, Londra’nın kuzeyindeki konut kredilerini geri almak için sürekli olarak lojmanlar değiştirdiler.
Ünlü biçimlendirici olaylar kalın ve hızlı bir şekilde geliyor: Charles ‘ın en sonunda ülkenin ülkesi haline gelecek olan Gad’s Hill Place’ in ilk bakışını, babasının borç için Marshalsea ‘da hapsedilmesi, eğitimin reddedilmesi, karartma fabrikasındaki iş, aile tahliyeleri ve 15 yaşında, bir hukuk firmasına ofis çocuğu olarak bir pozisyon.

    Bu ilk 30 sayfada ya da bu şekilde, usulüne uygun olarak dönüştürülmüş olan, dünya üzerindeki okurlara aşina olacak hemen hemen her şey ortaya konuyor.
Dickens “her zaman iyi dışarı çıktı, saçlarını dikkatli bir şekilde taradı” ve ofiste popülerdi.
Zeki ve öğrenmeye hevesli, iyi huylu ve müthiş bir taklitçi, hiç bir şeyiniz olmadığında nasıl başlayacağınıza dair harika bir örnektir. Kısa bir süre sonra tiyatroya ve özel partilere gidip, British Museum okuma salonunda vakit geçirerek Londra yaşamına eskizler yazdı.
İlk kitabı Sketches By Boz 1836 yılında 24 yaşında yayınlandı. Bu mütevazi bir başarıydı ve büyük bir atılım, Pickwick Kağıtlarının dergi taksitleriyle geldi.

    1837’de kitap formunda ortaya çıktığında, Dickens zaten Oliver Twist’in aylık bölümlerini yayınlıyor ve Nicholas Nickleby’den başlıyordu.
Saat 27 yaşındayken, büyük bir evde oturmak ve ailesini desteklemek için çocuklarla evlendi. Bu olağanüstü bir yörüngedir ve iş yükü şöhretiyle birlikte artmaktadır. Şimdi, Tomalin’in takipte çok iyi olduğu bir karşı iplik var: Dickens’in mutsuzluğunun büyümesi.
Enerjik üretkenlik bir yandan aşırı huzursuzluk ile tamamlandı. Gad’s Hill’i satın aldı, ancak Broadstairs’de birçok dönem geçirdi ve çok sayıda Londra evine sahipti.
Amerika’ya gitti, İtalya’da yaşadı, sürekli kıtaya uçtu ve daha sonra bir kamu icracı olarak ikinci bir kariyer geliştirdi. Okuma turları, romanlarından daha fazla para getirdi. Dostoyevski onu Londra’da ziyaret etti. Tolstoy, çalışmasında portresini asmıştı.

    Yine de Dickens, ona bir düzine çocuk vermiş olan karısına korkunç davrandı. İzini kaybettim. 1858’de ayrıldılar. Tomalin Dickens’in olası aldatma sorularını tekrar gözden geçiriyor, ancak hiçbir sonuç çıkmıyor.
Yine de, sakal ve frak gömleğinin ardında, tuhaf ve iğrenç bir hal aldı ve Dickens, yıllarından çok daha yaşlı görünmekle birlikte, 1870’de aniden bitkinlikten öldü.
Biri benzersiz bir neşe için romanlarına gidiyor ama Tomalin’in kitabı üzülüyordu. Bu benim suçum mu, onun mu yoksa onun mu?

Ad Reference ID: N/A

No Tags

No views yet

  

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

To inquire about this ad listing, complete the form below to send a message to the ad poster.