Welcome, visitor! [ Register | LoginRSS Feed

 

 

Kırmızı Oklar Britanya’da yapılmaya devam etmeli

  • Listed: 30 Mart 2018 21:41

Escort İlan Açıklaması

Daha önce British Aerospace olarak bilinen BAE Systems, sektörün en büyük şirketidir. İşgücü dünyaca ünlüdür. Araştırma ve geliştirme dünyaya öncülük ediyor. Hemen hemen her şekilde, tüm millet gurur duyabilecek bir şirkettir.
Hemen hemen her şekilde. Çünkü gurur duyamayacağımız BAE’nin bir yönü var. BAE Systems kurulunun bu hafta İngiltere’deki 3,000 planlı işten çıkarılmayı ve ikonik Red Arrows uçağı olan Hawk’un İngiliz imalatının bitimini açıkladı.
Çoğunlukla bu tür kararlar kaçınılmazdır: bir şirketi veya sonun başlangıcını korumak için gerekli bir adım. Lakin bu durumda değil.
BAE, çalışanlarına karşı saygısız davranıyor ve bunu yaparken de BAE’nin varoluşuna bağımlı olduğu, geri kalanımıza iki parmağımız bağlıyor. Dünyaca ünlü Kırmızı Oklarımızın kullandığı uçakları bile inşa edemediğimiz zaman, milletimizin ne kadar büyük bir iddianamesi. Ancak sembolizmin tüm önemi için bu kadar büyük endüstrilerde acımasız ekonomiyi göz ardı etmek imkansızdır.

    Savunma, dünyanın en rekabetçi endüstrilerinden biridir. Yüz milyarlarca sterlin tehlikeye giriyor ve bizim kendi ekipmanlarımızı üretmemiz gerçekten çılgınca olacaktı.
Üreticiler arasındaki rekabet önemlidir. BAE gibi şirketlerin başarısının çoğu, ihracattan sonra gelir. Ve eğer artık savunma malları ithal etmediysek, diğer ülkeler takım elbise giyecek ve herkes daha da kötüye gidecektir.
Ama bu, bir İngiliz şirketinin fiyatta dövüldüğü ya da yurtdışında daha ucuz bir işgücü bulacağı olağan bir hikaye değil. Hindistan’daki işçiler daha verimli değil.

    BAE’nin İngiliz işçilerinin beceri ve bilgisi, kesin bir sorun değil, kıymetli bir varlık olarak ele alınmış olmalıdır. Yönetim kurulu temel yetkinlikle hareket etseydi, siparişlerin kurumasına gerek kalmadı. Ama bunun yerine şirket çene düşürme beceriksizliği ile davrandı.
Bunu göz önünde bulundurun: BAE işten çıkarmalarını açıkladığı gibi Airbus, Galler’de 400 milyon sterlinlik bir fabrikayı açarak, 6 bin işçinin sürekli çalışmasını ve 650 iş daha eklemesini sağladı.
Airbus kanatlarını genişleten BAE çalışanlarıydı. 2006 yılına kadar BAE, Airbus’un bir parçasıydı. Hem savunma hem de sivil uçak endüstrisinde gerekli olan becerilerin aynı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, tam anlamıyla gerçekleşti. Fakat 2006 yılında, o zamanlar çok tuhaf olarak kabul edilen bir kararda, BAE Airbus’taki hisselerinden kurtuldu ve tamamen savunma işine odaklandı.

    Kamu harcamaları baskı altındayken daha da yanlış yönlendirilmiş bir karardır. Ve sivil havacılık şimdi patlıyor.
BAE özel bir şirket olabilir, ancak savunma endüstrisinde gerçekten böyle bir şey yoktur. Hükümetler yeni projelere, araştırmalara ve geliştirmelere servet ve yatırım yaparlar.
Harrier’la olan şey buydu. Bunu geliştiren ve test eden İngiliz beceri ve vergi mükelleflerinin parasıydı. Ama şimdi ABD’de inşa edilmiştir.
Bu kurs için eşit. BAE’nin kararı yalnızca İngiliz tasarım ve know-how’un ve İngiliz vergi mükelleflerinin İngiliz işlerine yol açmayan yatırımlarının en son örneği olacak.

    Red Arrows Hawks daha inşa edildiğinde, Hintli işçiler, uçakları en son emirlere göre tasarlayıp test eden araştırmalardan İngiliz vergi mükelleflerinin larginden faydalanacaklar.
Ve daha da kötüye gidiyor. BAE 3.000 çalışanını işten çıkarır – işçilere hatırlayın, verimlilikleri hiç kimsenin olmadığı ve yetenekleri dünyaya öncülük eder – vergi mükellefinin işten çıkarmaların 110 milyon sterlinlik maliyetini finanse etmesini bekler.
60’lı yıllarda İşçi Partisi, savunma şirketlerini emirlerde kesintilere karşı korumak ve kapatılmak zorunda kalmaları için tasarlanan bir anlaşma üzerinde anlaştı. Vergi memuru, fazlalık ödemelerine katkıda bulunacaktır. 40 yıl süren seyahatler ve bu anlaşma BAE tarafından amaçlananın tam tersi bir etki için kullanılıyor.

    Şirketin Brough tesisinin temel aldığı Tory Milletvekili David Davis’in ifadesi şöyle: “Savunma yeteneğimizi savunmak için tasarlanan bir politika, bizi bu kabiliyetin yok edilmesini desteklememizi sağlamak için kullanılıyor. İngiliz işlerini savunmak ve korumak için tasarlanmış bir politika İngiliz işlerini yok etmek için kullanılıyor. ”
BAE’nin davranışını shoddy olarak tanımlamak yakın gelmiyor. Çalışanlarına ve sinizmine, parasıyla ilgili olan vergi mükellefine karşı hor görmüştür.
Bu nedenle, gazetenin Hawk uçaklarının Birleşik Krallık’ta yapılmaya devam etmesini talep eden bu haydutun haçlı seferi, yalnızca bir uçağın imalatından daha fazlasıdır. BAE’nin planları, işçilerine ve vergi mükelleflerine ihanet ediyor.

Ad Reference ID: N/A

No Tags

No views yet

  

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

To inquire about this ad listing, complete the form below to send a message to the ad poster.