Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

J.D. Salinger: Literary world kaybı yas tutuyor

  • Listed: 11 Ekim 2017 04:55

Description

1951 yılında çavdardaki Catcher olan J.D. Salinger, onu geçen yüzyılın Amerika’nın en büyük ve en ünlü yazarlarından biri haline getirdiğini New Hampshire Cornish’daki evinde geçirdi.
Ancak, öfkeli gençlere her yerde ölümsüz bir ses verdiği söylenirken, romancı şaşkınlık içinde spot ışığı kaçırdı ve ölümüne kadar 50 yıl boyunca kendine yüklenmiş bir izolasyona çekildi.
Bugün dikkat, zaten gizemli yazarın evinde bitmiş, basılan başyapıtlardan bir yığın gizleyip gizlemediğine baktı, ancak şu an için temsilciler spekülasyon yapmayı reddetti.
Dünyanın ünlü romanlarından birine rakip olabilecek daha fazla eser bulma umudu, çaresiz gençlerin sesini simgeleyen adam hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir çaresizlik tarafından desteklendi ancak daha sonra hediye vermeyi reddetti.

    Şimdiye kadar Salinger tarafından yazılan birkaç kitapta yer alan roman, genç ve yozlaşmış yaşlılar arasındaki mücadeleden ötürü kıvrımlı, isyankar bir Holden Caulfield’ın kahramanı üzerine oturuyor.
Holden, “endişeli, Soğuk Savaş uyumu ve modern adolesansta şafak vakti ortaya çıkan Huckleberry Finn’ten bu yana Amerikan edebiyatının en ünlü kahramanı olan” çok üzgünüm, deliriyorum “yapan tüm ‘sahtekarlardan öfkelendirdi.
Bugüne kadar roman, dünya çapında 60 milyondan fazla sattı ve her yıl 250.000 satmaya devam ediyor.
Kitap, yayımdan on yıllar sonra, yabancılaşma, masumiyet ve fanteziyle ilgili temalarla dünya çapındaki gençlerle yankılanmaya devam ediyor.

    Ocak ayında doğan, 1, 1919, New York, Salinger, geçmişi olan ilgisiz bir öğrenci.
çeşitli okullarda sorun
Valley Forge Askeri’ye gönderildi.
Akademi 15 yaşındayken, gece el feneriyle gece yazdı.
Kapanış ve sonunda onun tek diploması kazandı.
1940’da yayınladı
İlk kurgu, Öykü dergisindeki ‘Genç Folks’ ve 1942’den 1946’ya kadar Ordu’da görev yapıyordu.
Onunla bir daktilo taşıdığı söylendi.
hizmetindeyken çoğu zaman, ‘ne zaman ve ne zaman bulabildiğimi
boş teneke kutu “dedi.

    Catcher’ın 1951’de yayınlanmasından sonra, Salinger kamuoyunun dikkatine sunuldu ve onun Cornish evine çekilmesine neden olan inceleme ile karşı karşıya kaldı.
1956’da Claire Douglas ile evlendi ve iki çocuğu oldu. Parite 1967’de boşandı.
Genç kahramanı ve kendi kendine itiraf eden ‘çocuklara arkadaşı’ olmasına rağmen, Salinger kızı olan Margaret ile çalkantılı bir ilişki yaşamıştır.
2000’de “Dreamcatcher” ı yayınladı; bu, onun kendi idrarını içti ve konuştu hoş olmayan bir geri döndü olarak tasvir
diller.
Ancak oğlu aktör Matt Salinger, kitabı “bizim gothic masallarından bahsetti” iddia ederek itiraz etti.
sözde çocukluk. ”

    Çavdardaki Catcher, Pulitzer Ödülü sahibi romancı Michael Chabon’un “çok güçlü ve şaşırtıcı bir izlenim bıraktığını” iddia ederek, kuşaklar boyunca yazarları etkilemişti.
“Çoğunlukla, ‘Catcher”ın sesinde böyle tanınabilir bir otantikliği vardı, çünkü 1977’de bile okuduğumda da, edebiyatta şaşırtıcı ve nadir hissettim” diye ekledi.
Romanist Jonathan Safran Foer, “Çoğu Çakal’daki Catcher” ve birçok yazar tarafından birçok okuyucu hazırlandı.
“Herşey Aydınlandı”. O ve karakterleri, geçen birkaç yıldır kaçırılmış bir çeşit Amerikan direnişini bünyeye kattı ve şimdi daha da kaçılacak. ”

    Romanın kültü, Aralık 1980’de delirdiğinde Beatles fanatiği Mark David Chapman’ın Salinger’in romanını ilham kaynağı olarak çekip öldürdüğü John Lennon’ı öldürdüğü trajikti ve “bu olağandışı kitabın birçok cevap içerdiği” belirtiliyor.
Birkaç ay sonra, Başkan Reagan’a suikast girişiminde bulunduğu John David Hinckley’in otel odasında bir kopyası bulundu.
21. yüzyılda Holden kendini nispeten hafif gösterebilir ancak Salinger’in kitabı okul müfredatında standart olmaya devam eder ve sayısız web sitesinde tartışılmaktadır ve hatta Facebook’ta hayran sayfası bulunmaktadır.
Dün gece itibarıyla,’Catcher ‘Amazon.com’un en çok satan listesinde ilk 20 sırada yer aldı.

    EXPRESS KİTAPLARIMIZIN BÖLÜMÜNÜNDEKİ SON GÜNLÜK NOKTALARINI İNCELEYİRİZ

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.