Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Irak’taki seçimler ertelenebilir

  • Listed: 11 Ekim 2017 16:00

Description

Seçimlerin başlangıçta 16 Ocak’ta yapılması planlanıyordu, ancak yetkililer şimdi yeni bir yasanın aylarca tartışılmasının ardından Şubat ayı sonlarında ulusal oy pusulasını durdurma önerisini önermektedir.
27 Şubat tarihinin Irak seçimler komisyonundan en fazla desteği olduğu ortaya çıktı.
Seçimler için planlar, Irak Başkan Yardımcısı Tarık El Hashemi’nin azınlık Sünni Araplar için daha büyük bir siyasi ses ve tüm Irak’ın genişleyen 325 sandalyeli meclisteki koltuk dağılımı talepleri üzerine haftalarca sıkışmıştı.
Parlamento, gece geç saat sonundan önce toplanan acil durum toplantısında Pazar gecesi geç saatlerde yasayı onayladı.
Yeni seçim kurallarını geçmekteki başarısızlık, Iraklıları Aralık 2005’deki son parlamento seçimlerinde kullananlara geri döndürür ve muhtemelen siyasi süreci kaosa sürükler.
Beyaz Saray, ABD’nin Amerikan askerlerinin nihai olarak geri çekilmesini kolaylaştıracağını umduğu alkışladı.
Ancak, ertelenen seçim, ABD’li askeri birlikler için çekilme çizelgelerini karmaşık hale getirebilir ve bu da, oylamayı çevreleyen şiddetin olası bir artışından ötürü 120.000 askerinin büyük bölümünü tutuyor.
Başkan Barack Obama, 31 Ağustos 2010’a kadar tüm muharip birliklerin çekilmesini emretti ve 50.000 kadarını danışmanlık görevlerinde bırakıyor. Bir Irak-ABD güvenlik anlaşması uyarınca, 2011 yılının sonunda terk edeceklerdi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.