Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Irak soruşturması: KİS’lerin ‘varsayımı’ üzerine savaş

  • Listed: 10 Ekim 2017 16:25

Description

Ancak eski Başbakan Tony Blair’in genel sekreteri Jonathan Powell: “Yanılıyorduk. Irak’ın kitle imha silahları yoktu “dedi.
Savaşa Chilcot Soruşturmasında, danışmanların Saddam’ın kitle imha silahlarına sahip olduklarına ve kısaca bunları geçmişte kullandıklarından emin olduklarını söyledi.
“Saddam Hüseyin’in KİS’ü kullanması nedeniyle KİS’den kurtulmak konusunda yalan söylediği varsayımımız vardı” dedi. “Bu temelde 1998’de Irak’ı bombaladık, onlardan kurtulduğunu öne sürmek için oldukça güçlü kanıtlar elde etmiş olacaktı.”
Saddam’ın kimyasal ve biyolojik silah stoklarını yok ettiğine dair hiçbir kanıt olmadan Hükümet, 2003 yılında hala kendilerine sahip olduğuna “emin” kaldığını söyledi.

    “Güçlerimiz geldiğinde, herhangi bir kitle imha silahı bulunmadığını keşfetmekten kesinlikle şaşkına döndük” dedi.
Panel üyesi Prof. Dr. Sir Lawrence Freedman’ın Saddam’ın silahlarındaki istihbaratın güncelliğini yitirip etkileyebileceğinden endişe edip etmediğini sorduğumuz Powell, “Gerçekten herhangi bir şüphemiz olmadı ve diğerlerini düşünmüyorum Bu konuda herhangi bir şüpheniz vardı. Kitle imha silahlarına sahip olduğuna emindik. ”
Bay Powell, Blair’in ABD Başkanı George W Bush ile 2002’de Crawford, Teksas’taki çiftliğinde bir araya geldiğinde savaşa gidecek hiçbir “kan davası” olmadığını da vurguladı.
İngiltere’nin eski Washington büyükelçisi Sir Christopher Meyer, kanıtlarında Bay Blair’in İngiltere ve Amerika’nın özel toplantıda savaşa girmesi için bir anlaşma imzalayıp imzalamayacağını sordu.

    Bay Powell “Crawford’taydım. Sir Christopher değildi. Irak’ta savaşa devam etmek için hiçbir girişimde bulunulmadı. Savaşa gidecek sağlam bir tartışma yoktu. Aslında Sir Christopher’e gönderilen kayıt, cumhurbaşkanının silah müfettişlerinin girmesi gerektiğini kabul ettiğini ve Saddam’a uyma şansı vermemiz gerektiğini kabul ettiğini söyledi. “Blair, krizi Birleşik Devletler vasıtasıyla çözmeye her zaman gayret sarf etmiştir. Milletler.
Bay Powell, Bay Blair’in notunun neyin ileride yapılması için mantıklı bir temel olacağını netleştirmeye çalıştığını söyledi. “Konuştuğu şey, istenmeyen sonuçların ortaya çıkma tehlikesiydi” dedi. “Diyelim ki askeri açıdan zordu, Irak beklenmedik sivil insanlara maruz kaldı, Iraklılar işgal konusunda kararsız hissettiler.”

    “Hızla hareket edersek herkes arkadaşımız olacak. Eğer önceden yapmazsak ve önceden bağlı kalmadıklarında, suçlamalar hızlı bir şekilde başlayacak “dedi. Powell, Eylül 2002’de derlenen ilk istihbarat dosyasının çok fazla önemi olduğunu iddia etti. Blair’in önsözündeki sözleri, Irak’ın KİS’lerinin “şüphe yok” olduğuna dair delillerin “çok az etkisi” olduğunu savundu.
Geçtiğimiz Kasım ayında kanıtları duymaya başlayan soruşturma, seçim sonrasında bulgularını sunacak.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.