Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

İngiltere büyükelçisi Yemen patlamasında yaralandı

  • Listed: 2 Ekim 2017 20:10

Description

El Kaide’nin ayırdedici özelliklerini taşıyan patlama, 52 yaşındaki Tim Torlot’un Yemen’in başkenti Sana’da seyahat ettikleri sırada yaşandı.
Yemen kaynakları, Bay Torlot’un zırhlı otomobilinin, patlama yaşandığında militanlarla popüler olduğu bilinen Sanaa’nın doğusundaki bir mahallede gezindiğini söyledi.
Yemen İçişleri Bakanlığı, 22 yaşındaki bir adam olan bombacının öldüğünü söyledi. Saldırıyı takiben ABD ve İngiltere Büyükelçiliği çevresinde güvenlik artırıldı.
Bir Dışişleri Bakanlığı sözcüsü: “Bu sabah Sanaa’da bir olay olduğunu doğrulayabiliriz, İngiliz Büyükelçisinin arabasının yanında küçük bir patlama oldu, yaralıydı. Başka elçilik personeli ya da İngiliz uyruklu yaralı yoktu. Yemen’de yaşayan İngiliz uyruklular, düşük profilli olmaya ve uyanık kalmaya devam ediyorlar. Neler olduğunu araştırmak için Yemen makamlarıyla acilen çalışıyoruz “dedi.
Saldırı, Yemen hükümetinin ülkedeki El Kaide militanlarına yönelik sürmekte olan operasyonların etkinliği konusunda şüphe uyandırdı.
Ölen Faruk Abdulmutallab’ın – Noel Gününde ABD’ye giden bir uçağı havaya uçurmaya çalıştıklarından şüphelenilen adam – araştırmacılara, bombasını Yemen’de El-Kaide üyeleri tarafından verildiğini açıkladığı bildirildi. Nijeryalı doğumlu Abdulmutallab’ın ailesi, geçen yıl Yemen’i ziyaret ettiği sırada orada Arapça öğrenmeye başladığı ancak ülkede bulunan yaklaşık 300 El Kaide militanının bazılarıyla temas kurduğuna inanılan radikalleştiğini de belirtti.
Patlamanın sorumluluğunun iddiası yoktu, ancak yetkililer bunun bunun El-Kaide’nin işi olduğundan kuşku duyuyorlardı.
Dışişleri Sekreteri David Miliband saldırıyı kınadı.
“Neyse ki Tim ve tüm personeli zarar gördü” dedi. “Durumlarına hızlı ve sakince davranan Yemen güvenlik yetkililerinin rolü ve profesyonelliklerinden dolayı minnettarım Bugünkü olay sadece Uluslararası Terörle Mücadele için Yemen Hükümeti ile yakın çalışma konusundaki kararlılığımızı güçlendirecek.”

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.