Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Haiti depreminde: 16 İngiliz öldü

  • Listed: 10 Ekim 2017 11:40

Description

Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’te ikamet etmeyen isimsiz İngilizler, trajediden sonraki günler için hala hesapsızlar.
Dün, yoksullaşan Karayipler adasına uluslararası yardım gelmeye başlayınca, ölü sayısı 50.000’e revize edildi. Ancak, nüfusun üçte biri olan üç milyon kişi yaralanmakta veya Salı gününün 7.0 büyüklüğündeki depremiyle evsiz kalmaktadır.
Yardım kurumları, umutsuzca, etkilenenlere yiyecek, su ve tıbbi malzeme almaya çalışıyor ve çoğu molozda gömülü kalıyor.
Save the Children, trajedinin iki milyon çocuğu etkileyeceğini ve çoğu ceset arasında sokaklarda uyumak zorunda kaldıklarında savunmasız olduğunu söyledi.
Kurtarıcılar parkların ve hastanelerin cesetlerle kazık olduğu kanalı oluklar ile birlikte hastalığın yayılmasından korkuyorlar.

    Haiti Kızıl Haç yetkilileri, hükümetin tahminlerine göre 500 bin kişiye kadar çıkan 50 bin kişinin öldüğüne inanmaktadır.
Kraliçe, Afet Acil Durum Komitesi’ne sadaka yanıtını koordine ederek özel bir bağış yaptıktan sonra ona “derin sempatisi” teklif etti.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, tahribatı “İncil” olarak nitelendirdi ve trajediyi 2004 Asya tsunami ile karşılaştırdı.
Dünyanın dört bir yanından kurtarma ekipleri dün geldi, çünkü ABD Başkanı Barack Obama, dünyanın adayı “terk etmeyeceğini” söyledi.

    Zayıf iletişimler ve hasar gören yollarla engellendi. Ve ölenlerdeki Birleşmiş Milletler personeli ile canlı olarak gömülmüş olanları kurtarmak veya sokakları çizen ölüleri kaldırmak için organize bir çaba olduğuna dair çok az kanıt vardı.
Christian Aid, “Hastaneler ilaçların tükeniyor ve yeterli elektriğe erişemiyorlar. Oxfam’ın Port-au-Prince’teki insani yardım koordinatörü Cedric Perus, “Sokakta yatan ölü sayısı için yeterli gövde torbası yok” dedi. “Şehrin her yerinde cesetler var. İnsanlar bunları koyacak hiçbir yere sahip değildir, bu nedenle yetkililerin onları alacaklarını umduğunda onları yaprak ve kartonla sarınlar.
Port-au-Prince’teki bir yetimhanede çalışan bir Amerikalı Laura Bickle, “İnsanlar kentin ana hastanelerinin önünde ceset yığılamışlardı” diyor: “İnsanları, molozdan, kelepçe olukta kan dolaştırarak dışarıya çekiyorlar. su gibi.”

    Dün gece yağma raporları vardı. Gordon Brown, insanları yardım hayır kurumlarına destek vermeye çağırdığı için durumu “hayal gücünün ötesinde bir trajedi” olarak nitelendirdi. Hükümet dün £ 10 milyonluk sözü verdi ve İngiliz kurtarıcılar Dominik Cumhuriyeti’ne dün geldi.
Uluslararası Kalkınma Sekreteri Douglas Alexander, Port-au-Prince’te yaşayan 32 İngiliz vatandaşının yarısı temas kurmadığını söyledi. Ancak yetkililer, adayı zaten terk etmiş olabileceğinden endişe etmek için acil bir sebep olmadığını vurguladılar.
Haiti Depremi Temyizine yapılan bağışlar, www.dec.org.uk adresinden 0370 60 60 900’de ya da Freepay 1449’dan alıntı yaparak herhangi bir postane ya da bankadan yapılabilir.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.