Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Green Point Stadyumu: Güney Afrika futbolunun ilerleme sembolü

  • Listed: 11 Ekim 2017 12:00

Description

Güney Afrika 2010, modern, parlak ve kaygan olacak – gelişmekte olan bir ulusun satış sahası.
Herhangi bir ülkenin geçmişini dökmek ve yeni bir teklif sunmak ihtiyacı varsa, burada. Yine de yukarıdaki engin yeni yapının şantiye tarafından taşmasıyla zemin seviyesinde, eski mekanın birkaç streç parçalanması hâlâ futbolun burada olduğu gibi bir sembol olarak karşımıza çıkıyor.
Limandaki Robben Adası, Nelson Mandela’nın 18 yıldır hapis yatıyor, burada bugün FIFA’nın büyük ve iyi adamları mahkumlar tarafından bir direniş biçimi olarak işletilen bir futbol ligi öyküsüne hayran kalacaklar ve yönetime tam olarak hakim olacaklar. olağandışı koşullara rağmen vücudun kural kitabı da vardır.
Sonuç tarihi, dakikaları ve arşivleri kendisine verilen “belgeler” e ait 63 karton kutuya ilgi duyan “sömürgecilikle savaşan bir şefin adını alan” Makana FA’nın hikayesini spor tarihi ile dolu bir Amerikalı profesör buldu. Missouri Üniversitesi’nden Charles Korr şaşkınlık içinde onlara el koyarak 15 yıl harcadı ve bulduğunu bir kitap ve bir film haline getirdi. Sadece Bir Oyun’dan Daha Fazlası başlıktı ve bir kerelik aşırılıksızlık vakası yoktu.

    Korr, “Bir gün kendi ülkesinde çalışacaklarına inandılar” dedi. “Dolayısıyla ligin katı FIFA kurallarına uydular. Bir şeyleri kanıtlayabileceklerini kanıtlamak için bir şans oldu. ”
Tuzakta tutulan Mandela’nın oynamasına izin verilmedi. Ancak her Cumartesi öğleden sonra üç bölünmüş ve her yıl dokuz ay koştuğu yüksek derecede organize edilen yarışmaya 1.400 kadar mahkum katıldı.
Adada 13 yıllık siyasi tutsak olarak kaya alan bir üniversite profesörü olan Sedick Isaacs, bir zamanlar Makana liginde oynama sevincini hatırlattı – ki bu 1966’dan jüri 1991’de kapanana kadar sürdü. “Bizi parçalayamadılar, “Dedi. “Ruhlarımızı korudik futbol da bunun bir parçasıydı.”

    Dört yıl boyunca, Dünya Kupası çekilişi burada Cuma gecesi gerçekleşecek. Bu öğleden sonra, Sepp Blatter ve oyunun en üstündeki kohortları, eski mahpuslara haraç ödemek için adadaki en son yürütme komitesi toplantısını sembolik olarak gösterecekler. Isaacs, hapishaneye bir gezi düzenleyerek onlara yol gösterecek ve kendilerinin ve mahkûmların bir zamanlar apartheid rejimine meydan okumak ve kendilerini delirtmekten alıkoyduğu yerleri gösterecek.
Yine de, yeryüzünün gölgesinde, önümüzdeki yaz sekiz maç hazırlayacak olan yarı finalde de dahil olmak üzere, ana karada olduğu kadar çok sembolizm var. Eski Green Point Stadı’nda ana giriş holü hala duruyor. Ziyaretçiler, yeni zemin hakkındaki görüşlerini almak için bu siteyi geçiyor. Yani, bakarsak, bir zamanlar futbolun Güney Afrika’da nasıl olduğunu hatırlatıyorlar. Hükümdarlar tarafından insanlık dışı muamele gören siyah bir nüfusun spor aşkı ve kurtuluşu nasıl oldu.

    Süslü, siyah-beyaz duvar resimleri, Cape Ramblers, Sea Point Swifts, Transkei Lions ve Young Champions gibi isimlerin yer aldığı ekipleri sergiliyor.
Bireysel kahramanlar da orada. Evine dönmeden ve ülkenin modern lig sistemini yaratmaya yardım etmeden önce New York Cosmos için Pele ile oynayan Jomo Sono’ya, ‘The Black Prince’ gibi adamlar.
Cape Town’un büyük okyanus tarafındaki açık alan olan Green Point Common, önümüzdeki yaz Dünya Kupası kutlamalarının merkezinde olacak. Kentin, baskıya maruz kalmanın ve ondan kaçmanın sevinciyle çınlayan bir futbol kültürünü yarattığı orada idi. 19. yüzyıldan 1960’lara dek, bu egzotik isimlerle birlikte tüm kulüplerin kasabalardan oyunlarını oynamak için girdikleri yerdi. Daha sonra, eski Stadyum’da, şu anki Cape Town kulüplerinin, Ajax ve Santos’un Mandela’nın serbest bırakılmasından ve bu ülkenin toplumunun dönüşümünden sonra bir ev bulduğu yerde.

    Arasında, nefret tarafından da yok edildi. Kötü Grup Etütleri Yasası yürürlüğe girince, siyahlar şehir merkezinden uzaklaştı ve kenarlarında gecekonduda yaşamak zorunda kaldılar.
Aynı zamanda, Bölge Altı’nın kozmopolit mahalleyi, bulutları aştı ve 60.000 kişi zorla yeniden yerleşti. Cape Town’daki siyah futbol hakkında Fields of Play adlı 12 dakikalık bir belgesel için tanıtım dergisi “Kulüp üyeliği azaldı ve Green Point Common sadece beyazlaştı” diyor.
Aynı zamanda “kurşun kalem testi” nden de bahsediyor – kurşun kalem bir kişinin saçına yerleştirilmişti ve eğer bükülürken kaldıklarında siyah oldukları kabul edildi – bu sayede onlar da oynayabilecekleri takımları dikte ettiler. Yeni stadyumun burada ne kadarının değiştiğinin bir işareti olduğuna işaret etmek neredeyse yorucuydu. Ancak, gerçekten, öyle.

    FIFA, kredileri için eski apartheid rejimini dışa çeken ilk spor organizasyonlarından biriydi. Dünya Kupasını buraya getirmek, o zaman başlayan özgürlük savaşının neşeli doruk noktasıdır.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.