Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Faiz oranlarını artırmak için enflasyonun yükseliş kaydetmesi

  • Listed: 10 Ekim 2017 18:20

Description

Resmi istatistikler, Tüketici Fiyatları Endeksi’nin geçen aya göre yüzde 2.9’a ulaştığını gösterdikten sonra, ev sahipleri banka borç verme faiz oranlarının yükseliş eğilimindeydiler.
Ancak iktisatçılar, bankanın yüksek cadde fiyatlarının sarmal tehdidini azaltmak için temel borç verme oranındaki hızlı bir yükselişe karşı Bank of England para politikası şeflerine uyarıda bulundu.
Kentteki çoğu ipotek oranındaki ani bir artışın durgunluğun kırılgan ekonomik iyileşmesini engelleyebileceğinden korkuyorlar.
Capital Economics baş Avrupa ekonomisti Jonathan Loynes, beklenenden daha yüksek enflasyon oranının Bank of England oran belirleyicilerini “kör paniğe” atmamasının gerektiğini söyledi.
“Sinirlerin önümüzdeki bir kaç ay içinde şiddetle test edileceğini” söyledi.
“Hâlâ durgunluğun etkisinin ve oluşan yedek kapasitenin büyük bir kısmının temel fiyat baskılarına dayanacağını düşünüyoruz” dedi. Enflasyon rekor bir seviyedeydi ve beklenenden çok daha yüksekti. Kasım ayındaki yüzde 1.9 ile kıyaslandı. Rakamları yayınlayan Ulusal İstatistik Bürosu, yükselişin “bir takım istisnai olaylardan” kaynaklandığını söyledi.

    Bunlar arasında, artan petrol fiyatları ve Noel’e kadar olan dönemde mağazalardaki fiyat düşüşünün olmaması sayılabilir. Uzmanlar, Ocak ayındaki rakamların – önümüzdeki ayın – yüzde 15’lik geçici indirim sonrasında KDV’nin yüzde 17,5 ‘e dönmesiyle daha da artacağını düşünüyorlar.
Bu, İngiltere Merkez Bankası valisi Mervyn King’in önümüzdeki ay Başbakan Alistair Darling’e resmi hedefleri aşan enflasyon seviyesi hakkında bir uyarı mektubu göndermek zorunda kalacağı anlamına geliyor.
Gordon Brown dün fiyat artışlarıyla ilgili endişeleri atmaya çalıştı: “Bir aydaki enflasyon rakamlarını çok fazla okumamamız gerektiğini düşünüyorum. Genel olarak Britanya, 12 ila 13 yıl düşük faiz oranlarına sahip düşük enflasyon ortamına sahipti. ”

    Ancak Tories, yükselen enflasyon oranının Hükümetin devasa borç krizi ile ilgili yeni soruları gündeme getirdiğini söyledi.
Gölge Sekreteri Hazine Başkanı Philip Hammond, “Bu enflasyon rakamları, bir taraftan enflasyonun kısa vadeli tehlikelerini ve diğer taraftan deflasyonist baskıları dengelemek için İngiltere Merkez Bankası’nın karşı karşıya olduğu görevin zorluğunu vurgular ve Banka’nın işine devam edebilmesi için bağımsızlığının sağlanması.
Ancak Hükümet, faiz oranlarının düşük kalması için Britanya’nın rekor bütçe açığını kesmek için güvenilir bir plan hazırlayarak istikrarlı bir toparlanma için kendi rol oynamalıdır. ”
Haz Demir Hazine sözcüsü Vince Cable şunları söyledi: “Ekonomideki herhangi bir iyileşme hâlâ kırılgan. Çok çabuk frenler koyarak onu yok etmek çok kolay olur “dedi.

    Ancak ekonomist Howard Archer bu gelişmeyi “çok kötü şok” olarak nitelendirdi. O, İngiltere Merkez Bankası’nın “faiz oranlarını 2010’un sonundan önce iyi bir şekilde yükseltmeye başlayabileceği” ihtimalinin “kayda değer ölçüde kısaltılmış olabileceği” konusunda uyarıda bulundu.
Black Swan Capital baş ekonomisti James Hughes, “Enflasyondaki rakamlar kolayca çift haneli rakamlara ulaştığında toparlanmanın kötü bir aşamasına girmek üzereyiz” dedi.
Enflasyonun yükselişi, dün gece faiz oranlarının düştüğü bir dönemde yatırımları eriten tasarruf sahiplerine yönelik bir darbe olarak görülüyordu.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.