Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

El Kaide liderinin Irak’ta yakalanması

  • Listed: 10 Ekim 2017 12:40

Description

Tutuklanmanın Haziran ayında gerçekleştiği – Irak hükümeti seçmenleri Mart ayında yapılacak parlamento seçimlerinden önce ülkesini güvenceye alacak şekilde güvence altına almaya çalışırken geldi.
Başbakan Nuri el-Maliki, seçmen teklifi merkezinin başlıklarından birisini daha iyi bir güvenlik yapmıştı.
Bağdat’ın üst düzey askeri sözcüsü Ali Hüseyin Alwan Hamid el-Azzawi’yi, kendisini isyancı lideri olduğu kadar alt düzeydeki suç ortakları olarak tanımlayan bir adamın video kayıtlarına dayalı ifadelerine yer veren bir televizyonda düzenlenen basın toplantısında yakaladığını açıkladı.
Sözcü Büyük Cassim el Musevi, el-Azzawi’nin 26 Haziran’da Bağdat’ın doğusundaki evinde yakalandığını söyledi.
Video, adam Irak İslam Devleti’nin üst düzey yöneticiliğini yaptığı, Irak’taki El Kaide ile bağlantılı çeşitli isyancı gruplar için konuşmayı amaçlayan bir grup olduğunu söyledi. Ayrıca, ulusal havayolu Irak Hava Yolları için pilot olarak çalıştığını söyledi.
El-Musavi, “Birçok terör operasyonu için doğrudan sorumluluğu vardı” dedi.
Yetkili makamlar, El-Azzawi’yi Bağdat’taki BM karargahında 22 kişinin hayatını kaybettiği Augusy 19, 2003 kamyonunda meydana gelen bombalı saldırı da dahil olmak üzere Irak’taki bir dizi saldırıyla bağlantı kurdu. Patlamada öldürülenler arasında misyon şefi Sergio Vieira de Mello vardı.
El-Musavi, El-Azzawi’nin Irak ve Avrupa’daki El Kaide operasyonları arasındaki ilişkiyi sürdürmekle de sorumlu olduğunu söyledi.
Duyurudan sonra konuşan El Musawi, yetkililer tutuklamayı kendisine bağlı olduğuna inanılan diğer şüphelilerin yakalanmasını sağlamak için yarım yıl sessiz tuttıklarını söyledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.