Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Doymuş yağ alımını azaltmak için ilk on yolu

  • Listed: 10 Ekim 2017 15:00

Description

Ancak önde gelen bir kalp cerrahı, İngiltere’nin obezite salgını çarpıcı bir şekilde azaltmak ve ulusun kalp sağlığını geliştirmek için tereyağı ve doymuş yağların yasaklanması çağrısında bulundu.
Londra’daki UCLH Kalp Hastanesi’nden Dr Shyam Kolvekar, diyetleri süt ürünlerinde, kırmızı ette ve fast foodlerde bulunan doymuş yağlarla aşırı yüklü olduğu için kalp bypass ameliyatı için ameliyat masasında 33 kadar genç görüyor.
Dedi ki: “İnsanlar gördüğümde genellikle çok geç, ama sinir bozucu şey, daha sıklıkla kalp ameliyatı ihtiyacının daha sağlıklı, düşük bir yağlı diyetle önlenebileceğidir.
“Basit yiyecek takasları büyük bir fark yaratabilir.”
Kalp ve dolaşım hastalığı (CVD), Birleşik Krallık’taki en büyük katildir, yılda 208.000 ölüm vakası iddiasıyla ortaya çıkmaktadır.

    Ortalama olarak, İngiltere’de çocukların% 90’ı, erkeklerin% 88’i ve kadınların% 83’ü çok fazla doymuş yağ tüketiyor.
Herkes doymuş yağ alımını günlük 5 gr azalttıysa, Birleşik Krallık nüfusu Hükümetin doymuş yağ için yaptığı tavsiyeleri karşılayarak yılda en az 3,500 ölümle sonuçlanacaktı.
EXPRESS.CO.UK’UN SATURATLI YAĞINIZI ELDE ETMEK İÇİN UZUN YÖNLER …
1. Kahvaltıda iki dilim kızarmış kızarmış ekmek ve tam yağlı bir latte, 16.1 g doymuş yağ içerir – zaten bir kadın için günlük günlük miktarın (GDA) yüzde 80’i kadardır. Az yağlı bir yayılma için tereyağı takın ve yüzde 1 oranında sütle% 92’lik bir azalma sağlayın.

    2. Pişirmede tereyağı veya domuz yağı yerine zeytin, ayçiçeği veya kolza yağı gibi doymamış yağları kullanın. Dökünmek yerine yağın üzerine püskürterek kullandığınız yağ miktarını sınırlayın.
3. Pişirmeden önce görünür herhangi bir yağ ve eti çekin veya kesin.
4. Kek, kruvasan ve hamur işlerinde görünmez oturmuş yağlar için dikkat edin. Malt somunu, balkabakları, kuş üzümü çöreklerini veya bunun yerine yağ oranı düşük bir poşeyi seçin.
5. Hafta sonu kızartma tezgahınızı ön plana çıkmanız gerekmez. Pastırmayı geri getirin, beyaz bitleri mümkün olduğunca düzeltin ve kızartmanın yerine ızgara yapın. Aşçı kızarmış yumurta yerine kızarmış.

    6. Sandviç yaparken peynir rendesi yapın ve az yağlı olgun kaşar kullanın ve daha az kullanacağınızı göreceksiniz.
7. Sarımsak, otlar ve limon suyu, et yağları açısından yüksek olabilecek hazır soslar yerine et için mükemmel bir turşusu hazırlar.
8. Kremalı soslar üzerine domates bazlı makarna sosları seçin.
9. Ayçiçeği veya kolza yağı gibi ‘iyi’ yağda pişirilmiş cipsler arayın.
10. Yalın kıyma veya hindi kıyma alıp kahverengileştirdikten sonra eti etten boşaltın. Bu, doymuş yağlarınızı daha da kesmenize yardımcı olur.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.