Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Deprem sarsıntısının ortasında çaresizlik

  • Listed: 10 Ekim 2017 17:40

Description

Havaalanı bir tıkanıklık olmaya devam ediyor ve liman karmakarışık. Haiti hükümeti görünmez, kimse sorumlu değil ve polisler vazgeçtiler.
Dün ABD birlikleri Seahawk helikopterlerine Port-au-Prince’teki Ulusal Saray’ın bakımlı çim biçimlerine inmiş olsa bile, felaketin ölçeği ve dünya hükümetlerinin sınırlamaları yüzünden Haiti’ye yardım etmek için yapılan muazzam çabalar yetersiz kalıyor.
Beklenen, hayal edilemeyen felaket karşısında bugüne kadar elde edebileceği para, irade ve askeri aşığı aştı.
“Tanrı bizi terk etti! Yabancılar bizi terk etti!” Micheline Ursulin’e bağırdı, saçlarını yırtıp çürüyen ceset yığını geçti. Çocuklarından üçü depremde öldü ve hayatta kalan kızı, kırık ekstremiteler ve ciddi bir enfeksiyon ile hastanedeydi.
Depremin gömülü olanları için zamanın tükenmesine rağmen kurtarma grupları çalışmaya devam ediyor.
Başından beri depremden kurtulan, ancak evlerini ve mülklerini kaybedenler, sokaklarda ve Ulusal Saray’ın karşısında bir meydanda kamp yaparken umutsuzca ilerliyorlardı.
Sophia Eltime, 29 yaşındaki iki yaşındaki anne, “Çok fazla ihtiyacımız var.Yiyecek, kıyafet, her şeye ihtiyacımız var, sorumluluğu nedir bilmiyorum, ama bize bir şeyler vermeliyiz” dedi. Ailenin yedi üyesi olan bir çarşaf altında yaşıyor.
Haiti’de sadece tarihte yaşanan en büyük depremlerden birinin kurbanları için yardımın neden bu kadar yavaş olduğunu sorgulamak değil, yaklaşık 200.000 ölü, 250.000 yaralı ve 1.5 milyon evsiz bulunuyor.
Fransa ve Brezilya’daki yetkililer ve Sınır Tanımayan Doktorlar gibi yardım grupları, darboğazlardan, çarpık önceliklerden ve liderlik ve koordinasyonun sakat bir eksiklikten şikayet ediyor.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.