Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Cadbury, Kraft tatlandırıcıyı bekliyor

  • Listed: 9 Ekim 2017 22:45

Description

Toblerone ve Dairylea’nın arkasındaki şirket olan Kraft, dün nakit ve hisse satış teklifini artırmaya hazırlanacağı spekülasyonuyla sıkı dudaklarda kaldı. Bu teklif, 31 Aralık tarihinde kapanış Cadbury hisse fiyatının 611/2p payı geride kaldı.
Teklifi için yarının son gününü belirledi ve bir sonraki hamlen düşünmeden önce hissedar kabul seviyesini görmek için bekliyor.
Kraft CEO’su Irene Rosenfeld, Cadbury’yi satın almak konusunda “disiplinli bir yaklaşım” sürdüreceğini ve bu stratejinin “zorlayıcı stratejik ve mali mantık” sağladığını savundu.
Cadbury başkanı Roger Carr, Kraft’ın teklifini cüretkar olarak reddetti. Savunma dokümanında önümüzdeki üç yıl boyunca satış ve kar marjı tahminlerini artıran İngiltere firması, saf şekerleme Hershey işi ile Kraft’ta düşük büyüme gösteren bir çakıl taşı olarak gördüğü şeyler tarafından yutulmak yerine birleştirme tercih edilecek.

    Hershey, Cadbury’nin Kraft’a düşmesi durumunda zayıflamış rekabet edebilir konuma karşı Cadbury’yi satın almak için çok fazla borç alması durumunda, yatırım notunun olası kaybını tartıyor.
İtalyan firması Ferrero’nun, Blackstone ve Kohlberg Kravis Roberts gibi özel sermaye şirketleri ile görüşmeler başlattığı düşünülürken, İsviçre firması Nestlé de kanatlarda bekliyor.
Kraft, 19 Ocak’a kadar bir adım atmak zorundadır aksi takdirde, rakip bir teklif başka bir taraftar tarafından yapıldığında teklifini ancak artırabilir.
Bu, İngiltere savunma panelinin Cadbury’ye, savunmasını güçlendirecek ayrıntılı tahmini ticaret bilgilerini yayımlamak için uzatılmış son tarihten sadece dört gün sonra geldi.

    Carr’ın Kraft teklifini savuşturmak için hissedarların desteğini alması düşünülse de, hisse başına 800 poundluk iyileştirilmiş bir teklif, şirketin kitaplarını açma baskısı altında kalmasına neden olabilir.
Bir endüstri gözlemcisi: “Teklifin nerede olduğu ve Cadbury’nin hisse fiyatının nerede olduğu arasındaki boşluk göz önüne alındığında, teklif sahibinin teklifini yükseltmek isteyeceğini öne sürmek için bir argüman var, ancak görmek zorundayız. Kraft mali disiplini ile tanınıyor ve fazla ödemeyi istemiyor “dedi.
Kraft’ın teklifi, geçtiğimiz Eylül ayında devralma planlarını açıkladığında, Cadbury’yi hisse başına 745p olarak değer verdi. Kraft’ın hisse senedi fiyatındaki ilk düşüş, teklifinin değeri 717p’ye düştü ancak bir sonraki mitingde Cadbury 7971/2p fiyatıyla karşılaştırıldığında 736p’ye kadar çıktı.

    2 Şubat, Kraft’ın devralımı devir sürecine itmek veya teklif sürecini sona erdirmek için yeterli kabulün olup olmadığını söylemesi gereken son tarihtir.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.