Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

Anti-Nazi grup kahramanı 98’de ölür

  • Listed: 9 Ekim 2017 21:50

Description

Helmuth von Moltke, Amerikan gazetesi Lübnan Vadisi Haberine göre, Alman doğumlu annesinin geçen hafta bir viral enfeksiyon geçiren Cuma günü öldüğü bildirildi. 1960’dan beri ABD Vermont’ta yaşıyordu.
Savaştan sonra yaptığı yazılarda Freya von Moltke, anti-Nazi Kreisau Circle’ını kuran ve faaliyetleri için idam edilen kocası Helmuth James Graf von Moltke ile olan direncini hayatını anlattı.
2002’de bir röportajcıyla yaptığı konuşmada, “İnandığınız nesneye itaat etmek ve sonra da bunu savunmak günümüzün en önemli insani faaliyetlerinden biridir” dedi.
1911’de Almanya’nın Köln şehrinde bir bankacılık ailesine giren Freya Deichmann, 18 yaşındayken gelecekteki kocasıyla tanıştı. 1931’de evlendi ve her ikisi de hukuk derecelerine layık bulundu. Çift, bugünkü Polonya’da bulunan Silesian malvarlığı Kreisau’ya yerleşti.
1932’de Berlin’e taşındılar ve burada Helmuth von Moltke uluslararası bir hukuk pratiği kurdu. Adolf Hitler’in rejimine karşı başlangıcından önce bir rakip olan Erdoğan, Yahudileri ve diğer Nazizm mağdurlarını erken hukuk uygulamalarına yardım etti.
Helmuth von Moltke, 1939 yılında uluslararası ve sıkıyönetim uzmanı olarak Alman ordusuna çekildi, ancak askerlik görevini süresince Cenevre Sözleşmeleri uyarınca Alman tutulan topraklarda savaş esirleri ve siviller için insancıl muameleyi savundu.
Von Moltkes, birkaç düzine rahip, ekonomik uzman ve diplomatın yer aldığı Kreisau Circle olarak bilinen bir direniş grubu merkezini kurdu.
Freya von Moltke 1942 ve 1943’te grup, Üçüncü Reich’in çöküşünü izleyeceğini umduğu demokratik Almanya için planlar üzerinde tartıştığı aile mülklerine ev sahipliği yaptı.
1943’te grup, Alman askeri direncinin lideri Albay Claus von Stauffenberg ile temas kurdu ve 20 Temmuz 1944’te Hitler’i bombayla öldürmek için başarısız girişimini destekledi.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.