Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

ABD, Blackwater’ın kararına itiraz edecek

  • Listed: 10 Ekim 2017 21:50

Description

Biden’in Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile yaptığı görüşme sonrasında yapılan açıklamada, olayın neredeyse üç yıl sonra diplomatik olarak ne kadar hassastığı gösteriliyor.
Kalabalık bir Bağdat kavşağında bekçiler ateş açtığında, Blackwater güvenlik müteahhitleri ABD’li diplomatları koruyordu. Irak’ta anti-Amerikan duygularını tetikleyen bir saldırıda, kadınlar ve çocuklar da dahil olmak üzere on yedi kişi öldü.
Biden, ateş için “kişisel pişmanlık” duygularını dile getirdi ve Obama yönetiminin işten çıkarılmasından hayal kırıklığına uğradığını söyledi. “Bir işten çıkarma, beraat değil” dedi.
ABD Irak’taki müteahhitlerin Irak mahkemelerinde yargılanacakları taleplerini reddetti. Uzun süren bir soruşturma sonrasında, ABD savcıları beş müteahhitin adam öldürme suçundan yargılanıp altıncıdan suçlu bulundu.
Ancak bir hakim, Adalet Bakanlığının delilleri yanlış kullandığı ve muhafızların anayasal haklarını ihlal ettiği tespit edilerek, Aralık ayında ayrı düştü. Savcılar, şimdi temyiz mahkemesinin davayı tekrar başlatmasını zor durumda bırakmıyor.
İşten çıkarma, birçok Iraklıyı öfkelendirdi ve Amerikalıların kendilerini yasanın üstünde gördüklerini söyledi. Irak hükümeti, yaralı veya akrabalarını kaybeden mağdurlardan bir sınıf aksiyonu davası için imza toplamaya başladı.
Blackwater, muhafızların masum olduklarını ve direnişçilerin pusuya düştüklerini iddia etti. Savcılar, atışların yapılmadığını söyledi.
Mahkeme belgeleri, çatışan kanıtlarla dolu bir davanın karanlık bir resmini çiziyor. Bazı tanıklar, Blackwater konvoyunun ateş altında olduğunu söylüyor; diğerleri bunun olmadığını söylüyor. Bazıları konvoyun tümünün kavşağa atıldığını söyledi; diğerleri yalnızca birkaç adam ateş açtığını söyledi. Hükümetin başlıca tanıkları bile, Blackwater konvoyunun üç üyesi bazen hükümetin davasını alt üst etti.
Atıştan bu yana Blackwater kendisini Xe Hizmetleri olarak değiştirdi ve yönetimini elden geçirdi. Irak, şirketin ülkede faaliyet gösterme lisansını kaldırdı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.