Welcome, visitor! [Login

Premium WordPress Themes - AppThemes

 

£ 100bn rüzgarla gitti

  • Listed: 9 Ekim 2017 21:35

Description

İngiltere’ye sahip olan ve deniz rüzgarı lisanslarının üçüncü ve en büyük turu için açık artırmayı yöneten Crown Estate, siteler için konsorsiyumu ilan etmeye hazırlanıyor.
Dünyanın en büyük rüzgar enerjisi altyapı projelerinden biri için önünü açacaktır.
Dev rüzgar parkları, Moray Fırtınası, Forth Firth, Dogger Bankası, Bristol Channel ve Irish Sea için ayrılmış ve Doğu Yorkshire, Norfolk, Hastings, Doğu Sussex ve Batı Wight Adası’ndaki Hornsea için ayrılmıştır.
Dokuz bölgede 25.000 megavat elektrik üretme potansiyeli var.
Bu, 21 adet Sizewell B nükleer santraline eşdeğerdir ya da rüzgar eserken 30 milyon evin ihtiyaçlarını karşılamak için yeterlidir. Açık deniz rüzgar santralleri için kullanılan türbinlerin çoğu, şimdi kullanılan 2.5 megavat türbinlerin en az iki katı büyüklüğündeydi. İngiltere’de yalnızca az miktarda deniz rüzgâr projesi elektrik üretmektedir.

    Dev offshore türbinlerin ilki, planlama incelemeleri yüzünden 2015 yılına kadar kurulmayacaktı.
Fakat projelerin finansmanı konusunda büyük belirsizlikler devam ediyor.
Analistler, bir megavatlık açık deniz rüzgarının yüklenmesinin maliyetinin yaklaşık 3,5 milyon avro olduğunu tahmin ediyor – aynı kapasiteye sahip bir gazla çalışan elektrik santralının maliyetinin yaklaşık beş katı. Bu temelde, 25 gigawatt’lık açık deniz rüzgârının 87.5 milyar dolara mal olacağı ve ulusal şebekenin güçlendirilmesi için daha fazla yatırım yapılması gerektiğini belirtti.
Bir dizi şirket, ScottishPower ve İsveç devlete ait enerji şirketi Vattenfall’ın da bulunduğu bir konsorsiyum da dahil çiftlikler için teklifte bulundu. Bu ekibin, Norfolk kıyılarında 5.000 megavatlık rüzgar çiftliği alanını kazanmak için iyi yerleştirilmiş olduğu düşünülüyor.

    RWE npower yenilenebilir enerjileri ve İskoç ve Güney Enerji’yi içeren Forewind adı verilen bir diğer yardımcı konsorsiyum, Kuzey Denizi’ndeki daha büyük 10.000 megavatlık Dogger Bank arsasını inşa etmenin öncüsü olarak düşünülüyor.
Rüzgar çiftlikleri, türbinlerin imalatı İngiltere’de olursa, 2020 yılına kadar 57.000 iş üretmeye yardım edebilir.
İngiliz Rüzgar Enerjisi Birliği, “İngiltere, Avrupa’daki en rüzgarlı ülkedir, o kadar ki, bu ücretsiz yakıtla ülkemizi defalarca yönetebiliriz” dedi.
Bu arada, İspanya rüzgar santrallerini geçen hafta 60 mph’lik darbeler vurulduktan sonra çok fazla güç ürettikleri için kapattı. Binlerce türbin, İspanya’nın 45 milyonluk nüfusu için elektriğin yarısından fazlasını üretti. Aşırı yük durdurmak için gaz ve kömürle çalışan elektrik santralleri minimum çıkışta çalıştırılmalı.

No Tags

No views yet

  

Listing ID: N/A

Report problem

Processing your request, Please wait....

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.